Miejscowość Łapy zlokalizowana jest w województwie podlaskim i powiecie białostockim. Meszka tu około 16 tysięcy osób. Łapy znane są w szczególności z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, które teraz nie są już czynne. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, edukacyjnym i medycznym w swoim regionie.

Położenie i historia miasta

Łapy znajdują się w północno-wschodniej części Polski, nad rzeką Narew, w pobliżu Narwiańskiego Parku Narodowego. W mieście znajdują się aktualnie dzielnice takie jak Bociany, Goździki, Leśniki, Barwiki, Popłoniec, Wity, Osse, Zięciuki oraz Wygwizdowo.

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z XIII wieku. Pełniła ona funkcje parafii, była także zaściankiem szlacheckim, gdzie kultywowane były patriotyczne tradycje. Osada rozbudowywała się po obu stronach Narwi. Miasto znajdowało się w obrębie zaboru pruskiego, następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Szybki rozwój Łap był związany z wybudowaniem w XIX wieku linii kolejowej. Powstały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach S.A., działała także cukrownia.

Ciekawe punkty w Łapach

Łapy to jednak nie tylko przemysł. Miasto przyciąga także turystów – atrakcjami jest Narwiański Park Narodowy, którego symbolem jest ptak drapieżny błotniak stawowy. Można tutaj skorzystać z kładki edukacyjnej, z czego część trasy jest pokonywana na platformach pontonowych. Także można odbyć podróż pychówką po Narwi. Warto też zobaczyć Dom Etkunów, Osiedle kolejarskie „Wygwizdowo”, Osiedle kolejarskie „Osse”, wieżę ciśnień znajdującą się przy dworcu kolejowym, zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z początku XX wieku, miejski rynek.

Ci, którzy chcieliby zapoznać się z Narwiańskim Parkiem Narodowym, wypocząć, pojeździć na rowerze, w Łapach znajdą coś dla siebie. To miejscowość ciągle dynamicznie rozwijająca się, przyciągająca inwestorów, w której organizowane są różnorodne imprezy sportowe, kulturalne.

Twoja ocena: oceń ofertę
Ocena oferty: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
Zamknij menu